Виявлені знахідки мають велике значення, так як ще раз підтверджують, що цар Давид і Соломон дійсно є історичними особами, а не просто біблійними персонажами, як запевняють ряд сучасних вчених.
Покійний професор Ігаль Ядін ще 40 років тому запевняв, що розвалини багатьох споруд, таких як ворота Хацора, Мегиддо і Гезера, так само як і палаци Мегиддо, безумовно є залишками побудов царя Соломона, про яких повідомляє біблійний текст (1 Книга Царів 9:15-19).
Останні десять років ця думка піддавалась рішучій критиці. Стверджують, що всі ці споруди насправді належать до 9 століття до н.е., до періоду правління царів Омри і Ахава.
І ось сьогодні при розкопках Тель-Рехова, розміщеного в 5 км від Бет-Шеана, в північній частині Йорданської долини, які проводили вчені Ізраїлю і Нідерландів, виявлені знахідки, які свідчать що на цьому місці розміщувалось велике міське поселення.
Так як ці знахідки ідентичні знайденим раніше в інших частинах країни, то і попередні треба віднести до епохи Ізраїльського царства Давида і Соломона.
Ці розкопки велися в 1997 році в Тель-Рехаві, впродовж них були знайдені різні культурні пласти, починаючи від епохи суддів(12-11 ст. до н.е.) і до завоювання країни асирійцями.
Через радіометричний аналіз зернят пшениці і кісток маслин, з найбільшою точністю встановлено вік знахідок. Результати аналізу свідчать про те, що два пласти досліджуваної ділянки майже напевне відносять до 10 століття до н.е.
Одного з них було зруйновано внаслідок пожежі. Дата пожежі з вражаючою точністю співпадає з часом правління Шешонка в храмі Амона в Карнаці (Єгипет) в зв’язку з завоюванням ряду ізраїльських міст, в тому числі і Рехова.
Оскільки відомо, що Щешонк здійснив свої завоювання через декілька років після смерті Соломона, згадка Рехова в єгипетському написі дозволяє встановити точний вік і інших місць, де були знайдені аналогічні предмети древньої культури.
|